• Kontrast
 • Tekst
 • Powiększenie
 • Skalowanie treści 100%
 • Aa Czcionka 100%
 • Wysokość linii 100%
 • Odstęp liter 100%

Godziny pracy: pn - pt 7:00-17:00, sobota 8:00 -16:00, niedziela nieczynne

Naturalny, leśny ogród, ogród w lesie

Naturalny, leśny ogród, ogród w lesie

Ogrody realizowane w lasach zyskują w Polsce coraz większa popularność. Prostota, harmonia i naturalność, jakimi charakteryzuje się naturalny, leśny ogród, przyciąga wielu ogrodników i pasjonatów przyrody.
Jak założyć naturalny, leśny ogród i jakimi zasadami kierować się podczas planowania i wykonywania tego typu realizacji? W artykule wyjaśniamy krok po kroku zasady, jakimi rządzą się naturalne ogrody w cieniu drzew.

Rodzaje naturalnych ogrodów leśnych, ogrodów w lesie

Ogrody leśne możemy podzielić ze względu na główny sposób ich realizacji. Możemy wyróżnić dwa rodzaje zakładanych ogrodów tego typu. Pierwszym z nich jest wykorzystanie drzew, które pokrywają już teren, na którym zamierzamy wykonać ogród. Drugi rodzaj leśnych, naturalnych ogrodów dotyczy wykonywania sadzenia drzew wraz z projektowaniem dolnego poziomu roślinności. Każda z metod tworzenia leśnych ogrodów ma swoje wady i zalety, mimo to, częściej decydujemy się na wykonywanie leśnych ogrodów na terenach, które już porosły drzewami.

Podstawowe zasady, jakimi rządzi się naturalny, leśny ogród, ogród w lesie

 • Naturalność

Leśne ogrody nie powinny zbytnio odbiegać od przyrody, jaką zastaliśmy na danym terenie przed realizacją. Zachowanie krajobrazu oraz modyfikowanie w zgodzie z roślinami, które już porastają dany teren, pozwoli nam uzyskać najlepsze efekty.

 • Duża powierzchnia

Leśne, naturalne ogrody wyglądają najlepiej na dużych powierzchniach. Jeżeli mamy niewielkie działki, które zamierzamy przerobić na leśny ogród, pamiętajmy, że nie oddadzą one w pełni siły, jaka drzemie w drzewach. Do zakładania leśnych ogrodów zdecydowanie lepiej nadają się działki o sporych wymiarach.

 • Dobieranie roślin do typu drzew

Jeżeli na naszej działce znajduje się duża ilość iglastych krzewów lub drzew, wówczas z dużym prawdopodobieństwem, gleba naszego przyszłego leśnego ogrodu jest silnie zakwaszona. W tego typu przypadkach nie warto z nią walczyć i stosować środków wapnujących - nic to nie da, a może nawet przyczynić się do choroby drzew. O wiele lepszym rozwiązaniem jest dopasowanie roślin odnajdujących się w kwaśnej glebie.

 • Leśny ogród to nie tylko cień

Z zasady naturalne ogrody w lesie, leśne ogrody są o wiele bardziej zacienione od innych realizacji ogrodowych. Niemniej warto pozostawić obszary nasłonecznione - dzięki temu zachowamy różnorodność i nieco większą uniwersalność ogrodu.

 • Obiekty wodne powinny być dopasowane do gabarytów ogrodu

Jeżeli nasz leśny ogród nie będzie powalał wymiarami, wówczas lepiej sprawdzą się w ogrodzie małe wodne oczka stworzone w zgodzie z leśnym klimatem i ekosystemem. Jeżeli możemy pozwolić sobie na ogród o sporych wymiarach, wówczas o wiele lepszym rozwiązaniem będzie staw, niż oczka wodne.

Etapy budowania naturalnych ogrodów leśnych

Przed wycinką drzew lub krzewów, a także innych starych roślin zastanówmy się 10 razy, czy faktycznie roślina będzie psuła krajobraz. Aby lepiej zaplanować ogród, należy przenieść wszystkie ważniejsze punkty i rośliny na mapę w skali 1:200 lub 1:100.
Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu podłoża pod nasz przyszły naturalny, leśny ogród. Warto skupić się na usunięciu chwastów, a także nawożeniu, zdrenowaniu i przekopaniu gleby. Odpowiednio przygotowany grunt to podstawa sukcesu.
Przed wykonywaniem sadzenia roślin, należy zdecydować się na miejsca występowania małej architektury - palenisk, altan, ogrodzeń, oczek wodnych lub stawów. Dopiero po założeniu architektury ogrodowej, możemy przystąpić do sadzenia roślin.

Zbuduj z nami swój naturalny, leśny ogród.

Co nas wyróżnia?


30 lat doswiadczenia
Wykwalifikowana kadra
Specjalistyczne uprawnienia
Profesjonalne doradztwo
Kontakt
P.P.H.U. Las i Ogród Marcin Ołów
ul. Gajowa 2
05-506 Wilcza Góra
powiat Piaseczno k. Warszawy

tel. +48 504 091 797
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skład drewna
Adres
ul. Wspólna 13,
05-503 Głosków
Godziny otwarcia
 • poniedziałek - piątek
  7:00 - 17:00
 • sobota
  8:00 - 16:00
 • niedziela
  nieczynne

Copyright © Wszelkie prawa zasteżone.

Projekt i realizacja itee.pl